28 lut 2017

# przemyślenia

Niska samoocena

Samoocena to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych.
Podstawą samooceny jest samowiedza, czyli zespół sądów i opinii, które jednostka odnosi do własnej osoby. Te sądy i opinie dotyczą właściwości fizycznych, psychicznych i społecznych.

  Możemy wyszczególnić dwa rodzaje samooceny. Zawyżoną. Która wręcz dodaje nam często za dużo pewności siebie, jesteśmy wtedy osobą, która myśli, że może wszystko i wszędzie, nikt jej nie zwróci uwagę i są panem samego siebie i tego co sami wykonują. Ale dziś porozmawiamy o przeciwniku.
 Zaniżona, która odbiera nam pewność siebie, szczęście, odwagę, porównujemy się do innych ludzi, czujemy się ciągle zawstydzeni, posiadamy brak chęci do działania. Najczęściej jest wywołana nie akceptacją siebie, problemami w rodzinie, wydarzeniami z przeszłości oraz opiniami, bądź żartami na temat nas, które bierzemy całkowicie do siebie, przez co nasza ocena siebie drastycznie spada. Odczuwamy niechęć do samych siebie i postrzegamy siebie inaczej niż widzą nas inni. Odczuwamy brak pewności siebie, który potem prowadzi do coraz to większych problemów.

Jak sobie radzić z zaniżoną samooceną?
 Przede wszystkim pamiętaj, że tak jak ty widzisz siebie- tak postrzegają cie inni. Musisz małymi krokami zacząć ją podwyższać i z czasem stawiać sobie coraz wyższe cele. Kiedy zaczniemy odnosić sukcesy zacznie nam to pomagać w zyskaniu większej pewności siebie. Zaczniemy też wierzyć w siebie. Ale najważniejsze to co musisz zapamiętać, że żeby podwyższyć sobie samoocenę musisz pozbyć się kompleksów. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe. Ale wierzę w ciebie drogi czytelniku. Możesz osiągnąć wszystko. Jeśli tylko się postarasz.

Jak pomóc innym?
Jeśli widzisz, że zwyczajnie sobie nie radzą, czują się bezużyteczni i widzisz, że oceniają siebie nisko spróbuj im pomóc . Najmniejszy uśmiech w ich stronę może poprawić im humor i zmienić nastawienie na dzisiejszy dzień,  potem może prowadzić do zmienienia nastawienia do samego siebie. Dlatego nie ignoruj- bądź pomocny, cierpliwy i wyrozumiały. Tego im potrzeba, zwłaszcza ze słabą psychiką. Bez pomocy niedługo może ich z nami nie być.
22 komentarze:

 1. Bardzo przydatny post w dzisiejszych czasach...

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wlosy !!
  Madry tekst!

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie napisane! :) Zgadzam się w 100% :)

  MONIQUE BLOG

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny post. Ja zdecydowanie mam zaniżoną samoocenę ale i tak jest lepiej niż kiedyś :) Tak jak napisałaś, małymi kroczkami do przodu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najlepiej być gdzieś pośrodku,realnie oceniać siebie i swoje możliwości. Zarówno zawyżona i zaniżona samoocena nie prowadzi do niczego dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powinniśmy nauczyć się lubić i akceptować siebie, super zdjęcia!
  VIA-MARTYNA.BLOGSPOT.COM

  OdpowiedzUsuń
 7. Niska samoocena to strasznie niebezpieczna bestia. Prawda jest taka, że bardzo dużo z nas na nią cierpi i mało o tym mówi, czując ogromne zażenowanie :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie cierpię ludzi z zawyżoną samooceną- bardzo źle na mnie działają. Lepiej już chyba, gdy ktoś ma trochę (podkreślam trochę) za niską samoocenę niż gdy cały czas wychwala swoją osobę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiem ci, że ja przez część mojego życia miałam zaniżoną samoocene. Bardzo się cieszę, że obecnie tak nie jest i że wierze w siebie i znam swoją wartość. Wiem jednak, że wielu ludzi zmaga się z tym przez całe swoje zycie i ze tak powiem nie nalezy ich dobijać jakimis docinkami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałem kiedyś z tym bardzo duży problem, moi rówieśnicy również, ja z tego wyszedłem ale niektórzy nie, dziękuje za radę!

  OdpowiedzUsuń
 11. super pomysł na post ! rewelacja
  zapraszam
  http://diamond-caroline.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. świetny post myślę że przydatny zwłaszcza w tych czasach bo wiele osób ma problem z samooceną :)
  bardzo fajna prosta stylizacja :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dokładnie tak! Sama długo walczyłam z akceptacją swojej osoby, ale w końcu się udało i jest dużo łatwiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. niestety należę do osób, które mają bardzo zaniżoną samoocenę i sprawia mi to duże trudnopści w życiu codziennym, bo często nie mam odwagi czegoś zrobić czy powiedzieć.. jednak spełnianie swoich marzeń i realizowanie celów pomaga mi w jakiś sposób, czuć się lepiej ze sobą i nabierac więcej pewności :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny post kochana! Jestem pod wrażeniem! :)

  Buziaki,

  http://loveshinny.pl/

  OdpowiedzUsuń
 16. Uśmiech to pierwszy stopień do szczęścia :)

  http://seethelifeofthisbetterparties.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. To smutne, gdy ludzie którzy są wspaniali nie wierzą w siebie i postrzegają siebie jako gorszych przez zaniżoną samoocenę. Z kolei niektóre osoby, których samoocena powinna być nico niższa, aż ponad miarę się wychwalają.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na http://badz-lepszym-kazdego-dnia.blogspot.com/2017/02/jak-zmienic-swoje-nastawienie.html blog o podobnej tematyce :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Uśmiech staram się dawać każdemu, jednak inni nie zawsze chcą dawać go mnie :(
  Ogólnie, przyszłam tu z innego powodu - nominowałam Cię do LBA! Bardzo podoba mi się Twój blog, slędzę Twój każdy ruch (nie żebym była jakimś prześladowcą :p) i to Ciebie wybrałam do tej nominacji :) Moje odpowiedzi i zadane prze ze mnie pytania dla Ciebie znajdziesz tutaj:
  http://tajemnicze--drzwi.blogspot.com/2017/03/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za nominację, lecz niestety nie wezmę udziału w LBA. Dlaczego od razu prześladowcą, haha? :D

   Usuń
 19. ŚWIETNY POST!
  http://ohmylife11.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestes dobrym motywatorem dla tych co go potrzebują! www.sloemintymnie.pl

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za obserwację i komentarze :)
☆Odwiedzam każdy blog pozostawiony w komentarzu
☆Proszę nie pisz komentarza typu " Fajny Blog, obserwujemy ? (itp.)" , bo to świadczy o tym, że nie przeczytałeś/aś posta i chcesz się tylko zareklamować.